Jak sprawdzić jakość gleby

Jakość gleby ma istotne znaczenie dla roślin, które zostały w niej zasadzone. Jeśli gleba nie będzie posiadała potrzebnych właściwości, plony mogą być ubogie lub nawet nie pojawić się wcale. Słabą ziemię należy użyźnić – innego sposobu na poprawę jakości podłoża nie ma. Skąd jednak wiedzieć, czy gleba wymaga użyźnienia, jakiego nawozu najlepiej użyć i jak sprawdzić jej jakość?

Sprawdzanie zasobności gleby

W celu zbadania zasobności gleby potrzebne jest pobranie prób glebowych, a następnie przeprowadzenie analizy w wyspecjalizowanym laboratorium. Na tej podstawie możliwe jest ustalenie wysokości dawek nawozowych. Takie próbki mogą być pobrane dwoma sposobami: laską Egnera lub za pomocą szpadla albo wykonana przez wyspecjalizowaną firmę, która korzysta z systemu GPS i mechanicznego wiertła. W obu przypadkach próba powinna składać się z 15 do nawet 20 próbek pojedynczych pobranych równomiernie z całej powierzchni gleby, z wierzchniej warstwy. Wymieszane próbki pojedyncze, czyli próba ogólna to w sumie około pół kilograma ziemi. Taka ziemia zapakowana do pudełka lub woreczka pozwala na określenie wszystkich parametrów.

Badania geologiczne Wrocław

Zasobność gleby najlepiej sprawdzić, zlecając badania geologiczne wyspecjalizowanej firmie. Dzięki temu można mieć pewność, że próba ogólna zostanie prawidłowo pobrana i przebadana podczas dokładnej analizy. Sprawdzane są takie dane dotyczące gleby jak kwasowość (pH) oraz zawartość fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Ponadto możliwe jest wykonanie badania gleby dla potrzeb doradztwa nawozowego w zakresie zakwaszania, a nawet sporządzenie map zakwaszania czy doradztwo nawozowe dla różnych kierunków produkcji roślinnej. Dzięki temu po przeprowadzeniu analizy właściciel gruntu może otrzymać nie tylko szczegółowe informacje na temat zasobności gleby, ale także dowiedzieć się, co zrobić, by poprawić jej jakość i otrzymywać większe plony.