Sterowniki poduszek powietrznych – podstawowe informacje

Od dawna pojazdy mechaniczne są wyposażone w różne systemy bezpieczeństwa.

Do ich grona zaliczają się między innymi poduszki powietrzne kierowców i pasażerów. Zadaniem takich rozwiązań jest ochrona przed uderzeniem głową w kierownicę, kokpit oraz inne twarde elementy auta, gdy dojdzie do zderzenia z jakąś przeszkodą. Prawidłowe funkcjonowanie poduszek jest uzależnione od systemu czujników oraz elektronicznego sterownika. To właśnie takie komponenty wykrywają uderzenie i aktywują poduszki powietrzne.

Sterowniki poduszek powietrznych – podstawowe informacje

Co warto wiedzieć o sterownikach poduszek powietrznych?

Sterowniki tego rodzaju umożliwiają prawidłową pracę systemu poduszek powietrznych. Są one odpowiedzialne za pracę czujników oraz wystrzelenie poduszki w odpowiednim momencie. Prawidłowo funkcjonujące sterowniki nie doprowadzą do wystrzelenia poduszki w przypadku jakiegoś małego wstrząsu. Można więc śmiało stwierdzić, że rozwiązania tego typu mają kluczowy wpływ na odpowiedni poziom bezpieczeństwa podróżowania i ochronę kierowcy, jak również pasażerów przed obrażeniami podczas wypadków i stłuczek drogowych.

Cechą charakterystyczną systemów poduszek powietrznych oraz ich modułów sterujących jest wysoki poziom funkcjonalności oraz działanie w oparciu o solidne materiały i elementy. Oczywiście takie systemy są naszpikowane elektroniką, jednak producenci dbają o ich odpowiednie zabezpieczenie. To sprawia, że porządne rozwiązania tego rodzaju są w stanie działać niezawodnie i strzec bezpieczeństwa użytkowników pojazdu przez bardzo długi czas.

W przypadku awarii takiego systemu albo ponownego wykorzystania pojazdów powypadkowych, w których poduszki wystrzeliły, konieczna jest wymiana wielu elementów. Również sterownik może ulec awarii podczas zdarzenia drogowego. W takim przypadku dalsze bezpieczne użytkowanie naprawionego samochodu wymaga montażu nowego sterownika i innych elementów. Na szczęście komponenty takie można kupować w wersji nowej i używanej (do wielu pojazdów) w sklepach stacjonarnych, a także internetowych. Ich poszukiwanie nie jest trudnym zadaniem.