Jak wybrać system ERP dostosowany do potrzeb firmy?

ERP to skrót od angielskiego Enterprise Resource Planning. Pod pojęciem tym kryje się cała klasa systemów informatycznych, usprawniających zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Stały się one w ostatnich latach niezwykle popularne, a liczba ich modeli, dostępnych na rynku, zwiększyła się niepomiernie. Jak w tej sytuacji wybrać program, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb naszej firmy?

Co należy brać pod uwagę przy wyborze systemu ERP dla firmy?

Jak czytamy na stronie https://www.program-erp.pl/ranking, publikującej zestawienie Top 10 programów ERP, nasze podejście do wyboru systemu tej klasy powinno być holistyczne i uwzględniać nie tylko cenę, lecz również funkcje danego pakietu i łatwość jego użytkowania. Punktem wyjścia naszej analizy muszą być też faktyczne potrzeby przedsiębiorstwa i cele, jakie chce ono zrealizować dzięki wdrożeniu takiego systemu. Trzeba przy tym pamiętać, że zakup programu ERP to spora inwestycja, a okres jego użytkowania liczy się zwykle nie w miesiącach, lecz w latach — warto więc poświęcić kwestii jego wdrożenia odpowiednio wiele uwagi.

Jak określić potrzeby przedsiębiorstwa w zakresie systemu ERP?

Może wydać się to dziwne, ale określenie faktycznych potrzeb firmy, odnoszących się do systemu ERP, nie jest wcale proste. Problemy mogą wynikać np. z niejasnej ścieżki obiegu informacji w przedsiębiorstwie, z oporu kadry, niechętnej wprowadzaniu zmian czy z błędnie określonych priorytetów. Naszym pierwszym krokiem powinno więc być jasne zdefiniowanie celów firmy, zarówno krótko-, jak i długookresowych (oczywiście tylko wtedy, gdy nie zostało to zrobione wcześniej). Na tej podstawie można określić najważniejsze obszary działań przedsiębiorstwa. To na ich doskonaleniu powinien koncentrować się zarząd, wspomagany w tym przez oprogramowanie ERP — należy więc w miarę możliwości wybierać te rozwiązania informatyczne, które w największym stopniu ułatwią mu pracę.

Jak ustalić najważniejsze obszary działania systemu ERP?

Na to, który obszar systemu ERP zostanie uznany za najważniejszy, wpływ ma przede wszystkim profil przedsiębiorstwa. Przykładowo:

  • w firmie produkcyjnej najistotniejszym elementem takiego programu będzie zapewne moduł, pozwalający na optymalizację przebiegu procesów wytwórczych i kontrolujący stany magazynowe surowców oraz wyrobów gotowych;
  • w przedsiębiorstwie handlowym kluczowe znaczenie będzie miała funkcja przetwarzania zamówień klienta i generowania związanej z tym dokumentacji;
  • w firmie usługowej nacisk położony zostanie na modułach, związanych z bezpośrednią obsługą klienta.

Rzecz jasna system, skupiając się na kluczowych obszarach, nie może zaniedbywać innych — jego celem jest wszak optymalizacja działania firmy jako całości.

Dlaczego warto wdrożyć system ERP o konstrukcji modułowej?

Rosnąca zmienność otoczenia gospodarczego powoduje, że jednym z kluczowych kryteriów wyboru systemu ERP staje się obecnie łatwość jego modyfikacji. Rozwiązaniem, które w największym stopniu spełnia ten wymóg, jest oprogramowanie o konstrukcji modułowej. Jest ono niezwykle elastyczne, a jego podstawową zaletą jest możliwość rozbudowy w miarę wzrostu przedsiębiorstwa. Warto przy tym stawiać przede wszystkim na te systemy, które funkcjonują już od lat w innych firmach — można liczyć na to, że będą one nadal rozwijane, aktualizowane i serwisowane, a dokupienie do nich dodatkowych modułów i ich integracja z dotychczasowym oprogramowaniem nie będzie problemem.