Kondycja kobiety, która niedawno urodziła, często daleka jest od ideału. Niestety, dotyczy to również tych pań, które wcześniej regularnie ćwiczyły. Jak więc wrócić do formy po urodzeniu dziecka?
Zbędne kilogramy po ciąży — co jest przyczyną?
Wiele młodych mam boryka się z nadwagą po urodzeniu dziecka. Warto wiedzieć, że nie musi być ona skutkiem błędów żywieniowych. Jak czytamy w artykule „Jesz mało i nie chudniesz? Sprawdź, co może być przyczyną!„, powodem problemów ze zrzuceniem wagi bywają np. zmiany hormonalne. Niestety, niektóre z nich są nieuniknione w czasie ciąży. Jeżeli więc, mimo wysiłków, nie możemy wrócić po urodzeniu dziecka do dawnej wagi, powinnyśmy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem — może on pomóc w unormowaniu naszego metabolizmu.
Dlaczego warto wrócić do treningu po urodzeniu dziecka?
Oprócz wspomnianych zmian hormonalnych ciąża powoduje szereg innych problemów. Wiele spośród pań, które niedawno urodziły, uskarża się na przykład na bóle pleców, stawów i wiązadeł. Na dodatek w czasie ciąży mięśnie brzucha rozchodzą się, a te, które zlokalizowane są na dnie miednicy, ulegają osłabieniu.
Powrót do aktywności fizycznej może pomóc w przypadku niektórych spośród tych dolegliwości. Ponadto, jak podają autorzy tekstu „Jak zbudować swoją pewność siebie – Treningi personalne dla kobiet”, ćwiczenia pomagają uzyskać dobrostan psychiczny. Jest to szczególnie istotne w przypadku pań po porodzie, bowiem wiele z nich boryka się z obniżonym nastrojem.
Czy można rozpocząć trening natychmiast po porodzie?
Zdecydowanie nie jest zalecane rozpoczynanie intensywnych treningów w okresie połogu. Trwa on:
- 6 tygodni — po porodzie siłami natury;
- 12 tygodni — po cesarskim cięciu.
W tym czasie organizm regeneruje się i przechodzi niezbędne zmiany. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z wszelkiej aktywności ruchowej — można na przykład wykonywać ćwiczenia, które posłużą usprawnieniu niektórych partii mięśni (np. dna miednicy) lub stawów. Pomoże to w późniejszym powrocie na siłownię.
Aktywność fizyczna po porodzie — czy warto zatrudnić trenera?
Trzeba też pamiętać, że w czasie ciąży spada zwykle wydolność organizmu oraz siła mięśni. W rezultacie bardzo często ćwiczenia, wykonywane wcześniej bez większego wysiłku, zaczynają sprawiać trudności. Dobrym pomysłem może być w tej sytuacji skorzystanie z usług trenera personalnego, który:
- stworzy plan ćwiczeń, dostosowany do naszych obecnych możliwości;
- będzie służył nam pomocą i wspierał psychicznie w okresach zwątpienia.
Specjalista wskaże też, z których ćwiczeń należy zrezygnować w pierwszej fazie powrotu do aktywności fizycznej.
Powrót do formy po urodzeniu dziecka — nie tylko ćwiczenia są ważne
Powrót do formy wymagać będzie również zmian w naszym stylu życia. Należy między innymi zastanowić się nad dietą. W okresie karmienia piersią warto szczególnie zadbać o zbilansowane, zróżnicowane i regularne posiłki — dzięki temu zminimalizujemy ryzyko nadmiernego odkładania się tłuszczu w naszym ciele. Trzeba też zapewnić organizmowi — mimo oczywistych trudności — odpowiedni cykl snu i regeneracji.